5 Асамблея ГЕФ в Канкуні, Мексика

Сьогодні вона розповідає про свою участь у Форумі організацій громадянського суспільства в рамках Асамблеї ГЕФ та ділиться враженнями від поїздки:

- Охорона навколишнього середовища - одне із завдань, що не сходить з повістки денної сучасного суспільства. Глобальний екологічний фонд - незалежний фінансовий механізм для реалізації проектів, що сприяють покращенню оточуючого природного середовища. Асамблея є органом управління ГЕФ і складається з 183 країн-членів, тісно співпрацює з їх урядами. Зустрічі Асамблеї проводяться раз на чотири роки і служать для огляду й оцінки загальної політики та операційної структури установи. Попередні сесії Асамблеї проходили в Індії, Китаї, Південній Африці та Уругваї. З моменту заснування, ГЕФ виділив 12,5 млрд. доларів позикових коштів і співфінансування більше, ніж 57 млрд. доларів на 3215 проектів у 165 країнах, що розвиваються. Асамблея зібрала разом високопоставлені делегації урядів, а також екологів, парламентаріїв, підприємців, вчених та представників неурядових організацій.

- Чому саме Мексика стала місцем проведення 5 сесії Асамблеї?

- Мексика є одним із засновників ГЕФ та отримала 414 100 000 дол. у вигляді грантів для підтримки 54 проектів у галузі біорізноманіття, зміни клімату, стійких органічних забруднювачів, деградації земель та міжнародних вод. Окрім того, Мексика брала участь у 29 регіональних і глобальних проектах, фінансованих ГЕФ, які поліпшили внутрішньорегіональну координацію для вирішення екологічних проблем. Як одна із країн-засновників ГЕФ, Мексика робить і свій фінансовий внесок - 20 млн. дол. На сесії Асамблеї, Мексика мала можливість описати успішність фінансованих ГЕФ проектів, таких як Центральноамериканський біологічний коридор, природні території, що охороняються, та розробка програми для біорізноманіття і сталого управління. Вона знову підтвердила свою роль лідера у вирішенні екологічних проблем і прихильність до навколишнього середовища.

- Чим запам’яталося місто Канкун?

- Ще зовсім недавно воно було невеликим рибальським селищем, а сьогодні - улюблене місце дайверів та серферів. Дивна природа місцевості – коралові рифи, білосніжні піщані пляжі та блакитні води лагуни ваблять до Канкуну істинних цінителів гарного відпочинку. Знаходиться на півострові Юкатан, на березі Карибського моря. Це справжній оазис із пальм, бамбуку, ліан та інших екзотичних рослин. Це територія, де унікально поєднані відпочинок та охорона природи. Готелі й вілли розміщені серед лісового масиву, серед яких прокладені дороги, їздять електромобілі. Відпочиваючі спостерігають за черепахами, крокодилами, єнотами, ігуанами, папугами та безліччю птахів

- А що здивувало?

- Висока якість доріг у звичайному селі, яка аж надто контрастувала з рівнем життя дуже бідного населення. Перше, що прагнуть побачити гості Канкуну, це витоки цивілізації майя. Ми також побували на цій території. Окрім того, познайомились із виробництвом косметичних засобів (шампунів, мила, гелів для душу) ручним методом, який організувала жіноча комуна. А гроші на лабораторію та обладнання дав Глобальний екологічний фонд.

- Які виступи на сесії Асамблеї Вас зацікавили найбільше?

- Насамперед, президента Мексики Енріке Пенья Ньєто. Головна ідея його промови - забезпечити зелений ріст економіки. Доповідала також виконавчий директор і голова ГЕФ Наоко Ішиї, яка проаналізувала реалізовані проекти. Наголосила на головній меті сьогоднішнього розвитку своєї країни - наростити виробництво без змін природного середовища. Мексика є лідером на світовій арені по вирішенню проблеми зміни клімату. Так, вона збирає податки з нафтової промисловості й укладає ці гроші в альтернативну енергетику.

- Які подальші кроки Глобального екологічного фонду?

- На сучасному етапі свого розвитку ГЕФ ініціює три напрямки. Серед них - африканська продовольча безпека, боротьба з знелісненням і стійкий розвиток міст. Велику роль фонд надає заохоченню корпоративних лідерів бізнесу до програм ГЕФ. Адже стійкий розвиток базується також на трьох стовпах - економічній, екологічній і соціальній стабільності.

- Чи були виділені кошти для проектів в Україні? Якщо так, то за допомогою яких механізмів вони будуть впроваджуватися?

- У Канкуні 31 країна-донор зобов’язалась виділити 4,43 млрд. дол. на 4-річний період. Це - рекордний рівень надходжень. У 140 країнах, у тому числі й Україні, реалізовуватимуть проекти через Програми малих грантів ГЕФ. До речі, дитяча громадська організація «Паросток» Сарненської гімназії брала участь у трьох проектах Програми малих грантів ГЕФ в Україні. Серед них - «Екологічна освіта дітей - запорука майбутнього нашої планети», «Зелені кінотеатри» та «Формування екологічної культури молоді, як один із методів боротьби зі змінами клімату». Я переконалась, що проекти, про які вели мову,  можливо втілити в життя і в Україні, в окремих населених пунктах. Найголовніше, на чому наполягає Глобальний екологічний фонд, підняти свідомість, ініціативу та активність громади, щоб вона не була байдужою. Загалом, я дуже рада, що взяла участь у форумі такого рівня. Це надихнуло мене на нові ініціативи в сфері захисту довкілля.

(Інтерв'ю С.Є. Тітечко для газети "Сарненські новини")