Високоефективні сучасні котли для опалення в Лисичанській ЗОШ № 29

У рамках проекту в Лисичанській загальноосвітній школі І-ІІ ступенів № 29, що в місті Лисичанськ Луганської області, приміщення котельної переобладнано на сучасний лад та встановлено два новітніх енергозберігаючих котли «Ретро-3М» потужністю 100 кВт кожний, які працюють на твердому паливі. На відміну від попереднього твердопаливного котла, що працював на вугіллі, у встановлених котлах значно вищий коефіцієнт корисної дії, за рахунок чого зменшаться викиди, які надходять у атмосферу від спалювання палива.

 DSC0081Установлені котли являють собою конструкцію з міцної листової сталі з надзвичайно розвинутою поверхнею прийому тепла. Котел має трикамерну структуру. Перша камера (топка) має великий об'єм, який дозволяє максимально подовжити період згорання одноразової порції палива. У зв'язку з чим після розпалювання немає необхідності в постійному обслуговуванні. Друга камера виконує функцію відбору тепла від продуктів згорання і має велику поверхню теплообміну. Третя, зольна, камера призначена для накопичення попелу та решти продуктів згорання. Колосники обладнані механічним розпушувачем. Для інтенсифікації процесу горіння передбачено встановлення приточного вентилятора. Корпус котла теплоізольований. До конструктивних особливостей котлів можна віднести: можливість утворення "повітряного кокону" в камері згорання, унаслідок регулювання повітряних потоків, що дозволяє досягти максимальної тепловіддачі та істотно подовжити процес горіння; можливість об'єднання прямоточного і піролізного методу горіння; можливість очищення колосникової решітки в процесі горіння; можливість чищення повітряних форсунок і повітряних каналів у процесі їх забруднення (зйомні повітряні канали); система розсікання повітряного потоку знизу і чищення розсікачів повітря; запобігання витоку тепла з димовими газами, досягнення їх температури на виході 70°C при температурі носія в системі 50-70°C. 

DSC 6506Котли пристосовані для спалення будь-якого виду сировини: вугілля, торфобрикетів, пелетів, тирси, стружки, трісок, хмизу, соломи, макулатури і т.п. Найбільш раціонально застосовувати суміші висококалорійного палива (кам'яне вугілля, торфобрикет) з низькокалорійним (тирса, хмиз, солома). Також при виборі котла важливо орієнтуватись на місцеву сировинну базу.

Конструкція нових котлів передбачає встановлення системи регулювання, що базується на електронному терморегуляторі. Він реагує на спад або підвищення температури теплоносія (води) на виході з котла і, відповідно, вмикає або вимикає вентилятор притоку повітря в топку, а також циркуляційний насос у системі опалення.

До переваг установлених котлів належить: екологічність, а саме повна відсутність диму та отруйних речовин, унаслідок використання відходів деревини та інших твердих побутових відходів в якості палива; економічність, тобто для одержання 1 кВт тепла достатньо всього 0,1 кг відходів деревини, а також використання найдешевших видів твердого палива; ефективність за рахунок високого рівня тепловіддачі - ККД, який, у залежності від виду палива, сягає 93%, що обумовлено конструктивними особливостями; простота обслуговування, яка полягає в тому, що паливо можна закладати один раз на добу (залежно від виду палива), попіл можна вигрібати з камери навіть під час роботи котла, не вимагає додаткових димотягів та інших складних пристроїв, частота профілактичних робіт - не частіше одного разу на два місяці. Також до переваг можна віднести так звану «всеїдність»: тверде паливо не обов'язково подрібнювати, можливість використання паливної сировини з високим вмістом вологи (60% і більше). Щодо довговічності, то котел працюватиме більше 15 років, за умови дотримання нескладних правил експлуатації.

Одним із важливих напрямків проекту є підвищення обізнаності населення з приводу енергозберігаючих технологій та шляхів попередження змін клімату. Так, у рамках проекту відбулася низка громадських заходів за участі громадськості, фахівців з питань енергозбереження та охорони довкілля, представників влади та ЗМІ. До того ж, у ході проекту видано та розповсюджено газету «Екодень», блокноти з логотипами ГЕФ ПМГ, а також створено короткий відеофільм про діяльність у рамках проекту.

Громадська організація «Екобезпека довкілля»